Obchody Święta Niepodległości w naszej szkole

Co roku 11 listopada obchodzimy rocznicę jednego z największych wydarzeń w naszej historii – odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Radosna to data, bo przecież przyniosła Polakom zwycięstwo i upragnioną wolność. Tak też właśnie uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Skłodowskiej – Curie w Krasińcu chcieli ją uczcić – radośnie. Kiedy młodzi legioniści szli na bój, towarzyszyły im pieśni i piosenki powstające w okopach, na froncie, w marszu. Pozwalały one przetrwać trudy walki, dodawały otuchy, rozweselały. Są one częścią naszej historii i narodowej kultury. Zawsze prawdziwie wzruszały polskie serca.

Celem naszej uroczystości było to, aby te pieśni ciągle żyły i żeby młode pokolenie o nich nie zapomniało. Nasze wspólne śpiewanie to hołd, jaki chcieliśmy złożyć tym, którzy    w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty upragnioną wolność.

Uroczystość rozpoczęła pani dyrektor Katarzyna Gąsiewska, która zaprosiła wszystkich zgromadzonych do odśpiewania hymnu narodowego w ramach ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. W dalszej kolejności cała społeczność szkolna wraz ze zgromadzonymi rodzicami, pod kierunkiem chóru szkolnego, zaśpiewała polskie pieśni legionowe. Były to między innymi: „Przybyli ułani pod okienko”, „Pierwsza brygada”, „Szara piechota”, „Wojenko, wojenko”. Pieśni poprzedzone były krótkim komentarzem ukazującym historię Polski od czasów rozbiorów do II wojny światowej. Na szczególną uwagę zasługuje animacja muzyczna naszych uczennic ukazująca utratę, a następnie odzyskanie wolności przez Polskę. W drugiej części uroczystości młodzież zaprezentowała swoją wiedzę historyczną w konkursie międzyklasowym oraz talenty muzyczne w konkursie pieśni patriotycznej.

Wszyscy uczestnicy wykazali się wspaniałymi umiejętnościami, wiedzą  i zaangażowaniem.