Jak mądrze mówić „NIE dziękuję”.

Notatka z warsztatów profilaktycznych dla uczniów

przeprowadzonych dnia 22.06.2018r

Mówienie NIE, czyli wyrażanie własnego zdania oraz bezpośrednie wyrażanie emocji i postaw w granicach nienaruszających praw i psychicznego terytorium innych osób, a także obrona własnych praw w różnych sytuacjach społecznych – to bardzo ważna umiejętność lecz jednocześnie niełatwa. Dlatego uczniowie poszczególnych klas naszej szkoły: V,VII, II G, III G, wzięli udział w warsztatach profilaktycznych na temat:  Jak mądrze mówić „NIE dziękuję”.

Zajęcia odbyły się 21 czerwca 2018 roku i przeprowadził je znany już nam pan Maciej Szczodrowski z Centrum Profilaktyki Społecznej.

Celem zajęć było kształcenie postaw asertywnych i odróżnianie zachowań asertywnych od uległych i agresywnych oraz poznanie konsekwencji związanych z tymi zachowaniami.

Zajęcia były bardzo ciekawe, a nasi uczniowie potrafią określić zachowania asertywne oraz korzyści wynikające z takiego zachowania i będą podejmować próby ich zastosowania w codziennych sytuacjach, jako czynnik chroniący przed ryzykownymi zachowaniami.

Sporządziła: Grażyna Chodkowska

(pedagog szkolny)