Wycieczka do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle

W poniedziałek 24 września 2018 r. grupa 5-6 latków oraz kilkoro uczniów z klasy pierwszej wraz z wychowawczyniami: p. Anną Kubik, p. Magdaleną Chełstowską oraz p. Sylwią  Domańską uczestniczyły w wycieczce do Zagrody Kurpiowskiej w Kadzidle. Wyjazd ten został zorganizowany w ramach prowadzonej w oddziale przedszkolnym innowacji zatytułowanej „Mały patriota”. Celem wycieczki było pokazanie dzieciom tradycji i obrzędów naszego regionu oraz budzenie w nich przynależności narodowej. Odpowiednio urządzone wnętrza budynków pozwoliły przybliżyć dzieciom obraz życia i pracy minionych pokoleń. Dzieci zobaczyły chaty kurpiowskie, spichlerz, stodołę z wozownią, drwalnię, kapliczkę przydrożną z  figurą św. Jana Nepomucena, sieczkarnie, młocarnie, żarna, krosna oraz inne sprzęty gospodarcze. Ponadto uczestniczyły w warsztatach, podczas których lepiły z ciasta żytniego zwierzątka – tzw. byśki. Na zakończenie pobytu wszyscy członkowie wycieczki zostali poczęstowani pysznym drożdżowym plackiem, kiełbaską i herbatką.

Wyjazd na długo pozostanie w naszej pamięci.

Opracowała: Anna Kubik