Uroczystość poświęcona świętom majowym i wizyta Biskupa Diecezji Płockiej 27 kwietnia 2023 r.

Uroczystość poświęcona świętom majowym

i wizyta Biskupa Diecezji Płockiej

27 kwietnia 2023 r.

 

          W czwartek 27 kwietnia 2023 r. odbyła się w naszej szkole wyjątkowa uroczystość poświęcona obchodom świąt majowych, w której uczestniczył Ksiądz Biskup Diecezji Płockiej Szymon Stułkowski, który spotkał się z całą społecznością szkolną oraz zaproszonymi gośćmi.

Tego dnia gościliśmy w szkole:

  • Księdza Biskupa Diecezji Płockiej Szymona Stułkowskiego
  • Sekretarza Biskupa Płockiego księdza kan. Jarosława Mokrzanowskiego
  • Proboszcza Parafii pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Krasnem księdza kan. Krzysztofa Kujawę
  • Księdza kan. Seniora Remigiusza Sęderskiego
  • Księdza Prefekta Pawła Kowalskiego
  • Wójta Gminy Krasne Pana Michała Szczepańskiego
  • Wójta Gminy Płoniawy-Bramura Pana Jakuba Dudka
  • Przewodniczącego Rady Gminy Krasne Pana Jacka Zembrzuskiego
  • Radnych Gminy Płoniawy-Bramura: Pana Marka Jarzębskiego, Pana Artura Łomiaka, Pana Wojciecha Ustowskiego
  • Przewodniczącą Stowarzyszenia „Krasinianki” w Krasińcu Panią Wandę Skonieczną wraz z członkiniami
  • Przewodniczącą Koła Gospodyń Wiejskich w Szlasach Burych Panią Elżbietę Mikulak
  • Zarząd Rady Rodziców naszej szkoły: Przewodniczącą RR Panią Izabelę Wendę oraz Panią Sylwię Sztukert, Panią Mariolę Jakubowską, Panią Annę Sitarską, Panią Katarzynę Skurę i rodziców.
  • Katechetki z parafii Krasne: Panią Barbarę Wielechowską, Panią Bożenę Kołodziejską, Panią Magdalenę Domańską
  • Nauczycieli, pracowników, mieszkańców, uczniów

 

          Gratulacje i podziękowania należą się dzieciom z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów z klas starszych za przygotowanie pięknego widowiska słowno-muzycznego, które dostarczyło widzom wielu wzruszeń i pokazało talent artystyczny naszych uczniów. Nad przygotowaniem uroczystości pracowali następujący nauczyciele, którym również należą się słowa uznania: p. Małgorzata Więcek, p. Magdalena Kuczyńska, p. Sylwia Domańska, p. Magdalena Domańska, p. Grażyna Bakuła, p. Agata Lalak, p. Dorota Brant, p. Grażyna Chodkowska, p. Agata Wronowska, p. Dariusz Jaworski, koordynatorem pracy nad występem była p. Anna Kubik.

          W przygotowania włączyli się również pozostali nauczyciele: p. Anna Milewska, p. Bogumiła Jazowska, p. Karolina Bobrowska, p. Jacek Drwęcki.

Podziękowania należą się również wszystkim pracownikom  obsługi za przygotowanie szkoły na przyjęcie gości i wszystkim uczniom za piękną postawę w trakcie uroczystości.

          Pamiątką po tym niezwykłym dniu pozostaną zdjęcia i filmy.

 

Wystąpienie dyrektora szkoły

 

         Czcigodny Księże Biskupie, szanowni goście, nauczyciele, rodzice i drodzy uczniowie, kiedy dowiedziałam się o terminie wizyty Księdza Biskupa w naszej szkole, pomyślałam, że to musi być zrządzenie Boże. Wcześniej bowiem zaplanowaliśmy, że obchody świąt majowych odbędą się w naszej szkole właśnie w czwartek 27 kwietnia przed długim weekendem i nie moglibyśmy sobie wymarzyć wspanialszej oprawy. Wizyta Księdza Biskupa i wszystkich dostojnych gości, którzy dziś zaszczycili nas swoją obecnością, pięknie wpisuje się w to wspólne świętowanie. Bardzo za to dziękuję. Przypomnę też, że 27 kwietnia 2014 roku odbyła się kanonizacja naszego wielkiego rodaka świętego Jana Pawła II. Dziś mija kolejna rocznica tego ważnego wydarzenia.

         Pozwólcie Państwo, że powiem kilka słów o szkole, ponieważ Ksiądz Biskup jest u nas po raz pierwszy. W szkole uczy się 130 uczniów w dwóch oddziałach przedszkolnych i w klasach I-VIII. Pracuje 21 nauczycieli, 9 pracowników obsługi oraz jedna pani stażystka. Wszyscy uczniowie są bardzo grzeczni, nauczyciele również, a ja staram się być grzeczna. Nauczyciele i pracownicy obsługi są wielkim wsparciem dla mnie jako dyrektora szkoły i jestem im wdzięczna, że wiedzą, po co tu są i bardzo dobrze dbają o nasze dzieci. Na wielką pochwałę zasługują też rodzice. Wspierają działania nauczycieli i sami angażują się, organizując np. bale charytatywne, z których środki finansowe są przeznaczone na potrzeby szkoły, to  rodzice ufundowali nowy, piękny sztandar szkoły. Dziękuję im za zaangażowanie w sprawy szkoły.

         Opiekę nad naszą szkołą sprawuje Samorząd Gminy Płoniawy-Bramura z Panem Wójtem Jakubem Dudkiem na czele i naszymi radnymi. Opiekę duchową natomiast sprawuje Proboszcz Parafii w Krasnem Ksiądz Kanonik Krzysztof Kujawa. Nasze dzieci uczestniczą w życiu kościoła, zawsze biorą udział w rekolekcjach adwentowych i wielkopostnych. Zarówno przedstawiciele naszego samorządu gminnego jak i ksiądz proboszcz są z nami podczas ważnych wydarzeń, które tworzą historię szkoły. Nie pomyślcie jednak Państwo, że my tu żyjemy jak w krainie wiecznej szczęśliwości, bo tak nie jest. Jak wszędzie codzienność jest trudna i wymagająca różnych działań, ale jak się jest otoczonym życzliwymi ludźmi, to i ta szara rzeczywistość staje się znośniejsza.

         Na patrona naszej szkoły wybraliśmy wybitną polską uczoną Marię Skłodowską-Curie. Czegokolwiek bym teraz nie powiedziała o naszej patronce, to pewnie będzie już wiadome, ponieważ jest to osoba znana nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Dlaczego wybraliśmy takiego patrona?

          Po pierwsze Maria Skłodowska-Curie bezsprzecznie jest jedną z najwybitniejszych uczonych w historii świata. Jej największe dokonania to odkrycie radu i polonu oraz dwie Nagrody Nobla. To niemalże postać pomnikowa, ale ja chcę zwrócić uwagę na fakt, że jej życie nie było usłane różami i  podobnie jak każdy z nas przeżywała chwile chwały, ale też chwile wielkiego cierpienia. Była wielką uczoną, ale przede wszystkim była człowiekiem. Jej życie jest przykładem, jak wiele może człowiek poświęcić, wycierpieć dla wielkiej idei, dla Marii to była nauka. W przypadku takich osób jak nasza patronka pojawia się pytanie, co bardziej przyczyniło się do jej sukcesu – geniusz czy praca, ale to tak jakby się zapytać, które koło w rowerze jest ważniejsze – przednie czy tylne. Wiemy, że musi być i jedno i drugie, ponieważ inaczej nie pojedziemy. W przypadku Marii Skłodowskiej-Curie jest podobnie, umiejętnie połączyła geniusz z wielką pracowitością i dlatego jest wzorem dla naszej społeczności.

          Drugi powód wyboru Marii Skłodowskiej-Curie na patrona naszej szkoły był taki, że w latach 1886-1889 przebywała w Szczukach, zamieszkała w pobliskim dworku u państwa Żórawskich w charakterze guwernantki. Trwający 3,5 roku pobyt Marii Skłodowskiej był długi, bardzo trudny,  ale z pewnością i ważny  dla młodej, genialnej dziewczyny. Przeżyła ona w Szczukach nie tylko nieszczęśliwą, młodzieńczą miłość, ale przede wszystkim kształtowała swoją osobowość, hart ducha, miłość do przyrody oraz sportu. A swoją drogą, gdyby miłość do Kazimierza Żórawskiego okazała się spełniona, to czy Maria zdołałaby tyle dokonać? W Szczukach młoda Skłodowska dała też przykład patriotyzmu  – prowadziła tajne nauczanie dzieci wiejskich, co groziło nawet zsyłką na Sybir.

          Maria Skłodowska podczas pobytu w Szczukach często bywała też w Krasnem. Bolesław Prus, który odbył podróż po Mazowszu i odwiedził Szczuki, Krasiniec i Krasne nazwał Krasne „jedną z najpiękniejszych własności ziemskich”. Napisał w „Kartkach z podróży”: „Ledwieś wjechał na to błogosławione terytorium, czujesz, żeś stanął oko w oko z kulturą wyższą, z pewnym rodzajem wzorowego folwarku”. Dalej Prus opisał kościół w Krasnem, którego podziemia akurat remontowano, opisał mieszczące się tam marmurowe sarkofagi i groby Krasińskich. Świątynia w Krasnem była wtedy świeżo po gruntownej renowacji. Kościół otrzymał marmurowy ołtarz, nową posadzkę, odnowioną, wyłożoną białym marmurem kryptę, nowe dębowe meble. Tak rozwinięte i sławne Krasne, oddalone o dwa kilometry od folwarku Szczuki, też stanowiących część dóbr Ludwika hrabiego Krasińskiego, zastała dziewiętnastoletnia guwernantka, przyszła dwukrotna noblistka. Pomimo podwójnych obowiązków: kształcenia dzieci Żórawskich oraz tajnego nauczania dzieci wiejskich, Maria znajdowała jeszcze w Szczukach czas na intensywne samokształcenie.

         Na zakończenie mojego wystąpienia podzielę się z państwem pewną refleksją. Z racji, że jestem nauczycielką języka polskiego, czytając książki, przywiązuję się szczególnie do tych, w których odnajduję mądrości życiowe, ważne sentencje. Odwołam się do jednej z najpiękniejszych polskich powieści „Nocy i dni” Marii Dąbrowskiej. Bohaterami tej lektury jest małżeństwo - Barbara i Bogumił Niechcicowie. Barbara rzadko kiedy czuła się szczęśliwą i rzadko kiedy cieszyła się życiem. Ale w scenie, która zapadła mi w pamięci, w życiu Barbary zapanowało szczęście, czuła się spełniona jako kobieta, żona, matka i wypowiedziała takie słowa:  „W życiu są noce i dnie,  ale są i niedziele, te jednak zdarzają się rzadziej niż w kalendarzu”, po czym dodała, że w jej życiu nastała niedziela. Niedziela jest dla mnie synonimem tego, co piękne i szczęśliwe, beztroskie i radosne, odświętne i niezwykłe . I  myśląc  o dzisiejszym wydarzeniu w naszej szkole, mogę stwierdzić, że choć jest czwartek, to dzięki tej wizycie Księdza Biskupa dostaliśmy dodatkową drugą niedzielę w tym tygodniu i nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć  wszystkim Państwu i sobie samej, żebyśmy cieszyli się tą czwartkową niedzielą i żeby została w naszej pamięci jak najdłużej. A teraz zapraszam wszystkich Państwa do obejrzenia programu artystycznego przygotowanego przez naszych uczniów i nauczycieli poświęconego świętom majowym: Świętu Pracy, Świętu Flagi,  Świętu uchwalenia Konstytucji  3 maja, Świętu Matki Bożej i kolejnej rocznicy urodzin św. Jana Pawła II, która wypada 18 maja. Życzę miłych wrażeń.

 

Dziękuję za uwagę.