Pasowanie pierwszoklasistów

Pasowanie Pierwszoklasistów

Wystąpienie Dyrektora Szkoły

Szanowni Nauczyciele, Rodzice, Uczniowie!

Witam serdecznie na pięknej i ważnej uroczystości pasowania uczniów klasy I, podczas której pierwszoklasiści staną się pełnoprawnymi członkami naszej szkolnej społeczności. Dlatego w sposób szczególny witam uczniów klasy I i życzę im, aby na zawsze zapamiętali ten dzień i w późniejszych latach wspominali go z sentymentem.

Wybitny naukowiec Isaak Newton wypowiedział takie słowa:

„ Co wiemy, to mała kropelka, czego nie wiemy, to wielki ocean.”

Drodzy Pierwszoklasiści!

Słowami wielkiego naukowca  chciałabym powitać Was w społeczności uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im Marii Skłodowskiej-Curie w Krasińcu. Jestem przekonana, że każdy dzień spędzony z Nami będzie dla Was interesującą podróżą, podczas której poznacie nowe wiadomości, ciekawe postacie, nawiążecie przyjaźnie, zdobędziecie doświadczenia i przekonacie się, że możecie tu liczyć na ludzi, którzy będą nieść pomoc w każdej sytuacji.

Już dziś bardzo Was o to proszę, jeśli czegoś nie wiecie, zadawajcie  pytania, dużo pytań! Bądźcie dociekliwi i oczekujcie, byśmy udzielali wyczerpujących odpowiedzi na Wasze zapytania. Ciekawość świata będzie Was przybliżać do oceanu wiedzy, o którym mówił w swojej wypowiedzi Isaak Newton.

Życzę Wam wielu chwil zadowolenia z własnych osiągnięć, wielu sukcesów na miarę własnych możliwości. Dążcie do pokonywania własnych trudności! Bądźcie zdobywcami, poszukiwaczami, podróżnikami. Bądźcie radośni!

Drodzy Rodzice!

Możecie zaufać nauczycielom pracującym w naszej szkole. Są to niezwykle pracowici i doświadczeni pedagodzy, którzy ciągle poszukują skutecznych metod na docieranie do umysłów młodego pokolenia. W naszej szkole uczymy dzieci uczenia się, organizacji własnej nauki,  logicznego i krytycznego myślenia oraz słuchania i słyszenia. Atutem szkoły jest kameralność jej społeczności. Tutaj nikt z uczniów nie jest anonimowy. Dążymy do integracji naszej społeczności, także poprzez organizację uroczystości szkolnych i patriotycznych, opartych na wartościach ważnych w życiu człowieka, Polaka, Europejczyka, obywatela świata, mieszkańca Ziemi.

Niezmiernie ważna dla nas, kadry pedagogicznej szkoły jest wzajemna współpraca, oparta na rozmowie, krytycznej, ale konstruktywnej informacji zwrotnej i skuteczne współdziałanie, wpływające na  efektywne zmiany w wyglądzie i organizacji naszej placówki. Każde wsparcie, pomoc, dobre słowo, obiektywna ocena są dla nas ważnym sygnałem do planowania dalszego rozwoju.

Szanowni Nauczyciele!

I etap edukacji dziecka jest filarem, na którym opiera się dalsza edukacja każdego ucznia. Macie do spełnienia niezwykle ważne zadanie. Jesteście nie tylko pedagogami przekazującymi wiedzę. Zastępujecie, tu, w szkole Mamę i Tatę, Opiekunów, uczycie podstaw zachowania i wychowania. Kształtujecie małe istoty i w ścisłej współpracy z ich Rodzicami przygotowujecie dzieci do kolejnych etapów nauki, do ich dobrego funkcjonowania we współczesnym świecie, pełnym nowych wyzwań i zmian.

Wyrażam wdzięczność za zaangażowanie w proces edukacyjny, w organizację przyjaznego otoczenia szkoły, za każdą chwilę opieki, wsparcia małego człowieka. Niezwykle cenne jest także uczestnictwo w ogólnopolskich projektach i programach edukacyjnych, podejmowanie innowacji w edukacji wczesnoszkolnej, do czego szczególnie zachęcam.

„ Spotkać się to początek, zgodzić się to postęp, pracować razem to sukces”

– z nastawieniem, które wyrażają słowa Henrego Forda i z otwartością zapraszam do współdziałania w kolejnym roku szkolnym 2022/2023.

Po ślubowaniu:

Musicie wiedzieć, że ślubowanie jest tym samym co obietnica, a jak wiadomo obietnic należy dotrzymywać. Pamiętajcie też o tym, że składając takie ślubowanie, które jest pasowaniem  na ucznia, nie obiecujecie ani rodzicom, ani waszej pani, ani żadnym innym nauczycielom. Obiecujecie przede wszystkim sobie, że będziecie się uczyć i zachowywać tak, jak najlepiej potraficie. Prawda, że trochę dziwnie by było, gdybyście najpierw sobie coś obiecali, a potem złamali te obietnicę? Tak więc liczę, że swoje zobowiązania potraktujecie poważnie.