„Warto wiedzieć – bezpieczeństwo i kultura w sieci”

Korzystanie z komputera i Internetu wspaniale wspomaga Waszą naukę i może być świetną formą rozrywki, pod warunkiem jednak, że będziecie korzystać z sieci rozważnie oraz z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i kultury.

Na stronie „Dziecko w sieci” opublikowane zostały zasady bezpiecznego poruszania się w się ci. Przeczytaj je i zawsze ich przestrzegaj!

Pamiętaj!

• Chroń swoją prywatność. Takie dane jak twoje imię, nazwisko, numer telefonu czy komórki powinny być przez ciebie pilnie strzeżone. Nie należy ich podawać osobom poznanym przypadkowo na czacie czy gadu-gadu. Nigdy nie wiadomo, jak takie osoby będą chciały te dane wykorzystać.
  • Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę masz do czynienia.
  • Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło,
    jak o największą tajemnicę.
  • Zadbaj o swój wizerunek. Jeśli publikujesz w sieci swoje zdjęcia, upewnij się, czy będą widzieli je tylko Twoi znajomi. Nie umieszczaj w sieci zdjęć, które mogą ci zaszkodzić dziś lub za jakiś czas.
  • Uważaj na e-maile otrzymane od nieznanych ci osób. Nie otwieraj podejrzanych załączników i nie korzystaj z linków przesłanych przez obcą osobę! Bądź ostrożny rejestrując się w niesprawdzonych serwisach.
  • Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub wychowawcy.
  • Kiedy coś lub ktoś w Internecie cię przestraszy, koniecznie powiedz o tym rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.
  • Szanuj innych użytkowników. Traktuj ich jak chcesz, żeby oni traktowali ciebie.
  • Swoje zdanie wyrażaj tak, aby nie obrażać nikogo i nie sprawiać przykrości. Nie reaguj agresją na agresję.
  • Przesyłanie masowo niechcianych i niepotrzebnych wiadomości może być uciążliwe, staraj się pisać tylko to, co konieczne. Dbaj, aby komunikacja przebiegała szybko i efektywnie.
  • Nie nadużywaj emotikonek.
  • Nie spędzaj całego wolnego czasu przy komputerze. Ustal sobie jakiś limit, który poświęcasz na czas spędzony przy komputerze, tablecie czy smartfonie i staraj się go nie przekraczać.
  • Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.
  • Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które cię interesują i które często odwiedzasz.
  • Jeżeli Twoi rodzice nie potrafią korzystać z Internetu, zostań ich nauczycielem. Pokaż im, jak proste jest serfowanie po Sieci. Zaproś ich na Twoje ulubione strony, pokaż jak szukać w Internecie informacji.

Źródło: www.dzieckowsieci.pl

Pedagog: Grażyna Chodkowska