Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka

„Nie ma dzieci, są ludzie” – słowa Janusza Korczaka, niekwestionowanego patrona wszystkich dzieci stały się hasłem przewodnim obchodów Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka w naszej szkole, który obchodzony jest w kraju od pięciu lat  20 listopada. Uchwałę w tej sprawie – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka 7 listopada 2014 roku podjął Sejm Rzeczpospolitej Polskiej.

Polska na arenie między narodowej jest uznawana za Ojczyznę Praw Dziecka.
W tym dniu chcieliśmy wyraźnie zaznaczyć, że prawa człowieka zaczynają się od praw dziecka. Ogromną rolę odgrywa postać Janusza Korczaka doskonale rozpoznawalna w wielu krajach, które ratyfikowały Konwencję o Prawach Dziecka. Zależało nam, by uczniowie dobrze poznali tego Obrońcę Praw Dziecka.  Przypomnieliśmy też  bohaterkę czasów II wojny światowej Irenę Sendlerową, która uratowała 2,5 tysiąca dzieci z warszawskiego getta.

Dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w zajęciach na temat „ Jesteśmy dziećmi – mamy swoje prawa”, malowały kolorowanki o prawach dziecka, które zostały wyeksponowane na szkolnej gazetce. Salę przyozdabiono kolorowym transparentem z wyeksponowanymi prawami dziecka. Wykonana została też gazetka okolicznościowa „Prawa Dziecka”, a przedszkolaki nauczyły się swoich praw przy piosence „Swoje prawa znam”.

Uczniowie klas I-III poznawali swoje prawa tworząc własne albumy, które prezentowały wszystkie Prawa Dziecka. Zapoznali się też z postacią i działalnością  Janusza Korczaka oglądając prezentację multimedialną dotyczącą jego osoby.

Z zainteresowaniem obejrzeli  film „ Król Maciuś I”. Przygotowali również prace plastyczne do konkursu „ Znam swoje prawa”.

Natomiast uczniowie klas starszych zapoznały się z prawami dziecka  i dokumentami określającymi te prawa na zajęciach z wychowawcą. Obejrzeli prezentację multimedialną „Wszystko o prawach dziecka” oraz wzięli udział  w konkursie wiedzy o prawach dziecka i człowieka.

Prawa dziecka zostały również wyeksponowane na korytarzu szkolnym. Na wszystkich drzwiach klasowych w barwny sposób zaprezentowano podstawowe prawa dziecka. Na korytarzu szkolnym zawieszono kolorowy transparent z hasłem „Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka”. Wykonano gazetki szkolne: „ Janusz Korczak – przyjaciel dzieci. Irena Sendlerowa – Matka Dzieci Holokaustu”, „20 listopada Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka”, „Prawa Dziecka”. Wyeksponowano je w głównym holu szkoły, aby obejrzeli je nie tylko uczniowie, ale również rodzice i goście odwiedzający naszą szkołę.

Uczniowie bardzo chętnie brali udział w różnych formach aktywności. Takie dni sprawiają, że w naszej szkole jest jeszcze więcej radości i uśmiechu w te szare listopadowe dni. Rodzicom podczas zebrania przypomnieliśmy o  prawach ich  dzieci i wręczyliśmy „Apel Twojego Dziecka –Janusza Korczaka”. Wszyscy uczniowie otrzymali plan lekcji z rysunkami dotyczącymi praw dziecka.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: pedagog szkolny Grażyna Chodkowska, opiekun SK PCK pani Małgorzata Komorowska, opiekun SK Wolontariatu pani Dorota Brant oraz opiekunowie SU pani Agata Lalak i pani Sylwia Domańska we współpracy z wychowawcami wszystkich klas.